tren
tren

Cami Ses Sistemi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Cami Ses Sistemi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Cami Ses Sistemi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Cami Ses Sistemi Hakkında En Çok Sorulan Sorular ın başında cami hoparlör yüksekliği dikkat çekmektedir.

Cami Hoparlör Yüksekliği

Cami Hoparlör Yüksekliği ; Cami ses sistemi kurulumu ile ilgili en çok ihtiyaç duyulan soruların başında gelen soru;

Cami inşaat halindeyken hatta mermer ve fayans (kalebodur) yapılmadan önce hoparlör kablolamalarının yapılması yaklaştığı zamanda sorulan bu soru, maalesef net bir cevabı olmayınca elektrikçi arkadaşların yüzeysel bilgileri ile kablo kesitleri kablo özellikleri, yükseklikleri ve adetlerini belirleniyor, hesapsız ve bilimden uzak tamamen şansa bırakılmış bu durum ilerleyen yıllarda fayansların ve duvarların üzerinden kablo kanalları ile yer değişmelerine sebep olduğunu büyük çoğunluk yaşamış ve görmüştür.
Gelelim soruya, yükseklik ne olmalıdır 220cm 280cm 350cm veya insan boyu 180cm gibi piyasada dönen boyutlar ın hangisi doğru acaba ?
Arkadaşlar bu soruya cevap verebilmemiz için bize caminin eni boyu yüksekliği, tahribi yansıma süresi, kullanılacak hoparlörün açısal özellikleri ve hoparlör adetleri gerekmektedir, bu parametrelerin herbirinin değişmesi hoparlör yüksekliğininde değişmesine sebep olacaktır.

Cami Hoparlör Yüksekliği

Cami Hoparlör Yüksekliği

Bu akustik alandaki aplikasyonu sağlamak tüm ekipman ve ölçülerin doğru sıralanması ve hesaplanması ile beklenen kaliteye ulaşılacaktır,.
Her hoparlörün yatay ve dikey açısal özellikleri kataloğunda belirtilmiştir, bu değeler göz önüne alınarak hoparlörün polarizasyon mesafesi uzadıkça yayılım açısı o nispette genişleyecektir, eğer biz az sayıda hoparlör kullanacaksak ses dalgalarını caminin tüm bölgesine aynı açıda yaymak için hoparlörü yükseltmemiz gerekecektir, bu durum basık camiler için sıkıntı yaratmazken kubbeli yüksek camiler için sıkıntı doğuracaktır.

Akustik parametreleri de bu işin içine katarsak daha da detaylandırılmış bir hesaplama yapılacaktır.
Anladığınız gibi bu yükseklik işi sabit bir yeri olmadığı gibi dalında deneyimli tecrübeli ve kullandığı hoparlörlerin özelliklerini çok iyi bilen firmalar ile temas kurarak kablolamaları ve yüksekliklerini belirlemek gerekir, bu iş kesinlikle elektrikçi, kameracı, çanak antenci işi degildir.

 

Hoparlör Adetleri Ne Olmalı ?

Hoparlör adetlerini belirlemek için öncelikle bazı parametrelerin bilinmesi gereklidir.
1 Cami alanı ve Cami Hacmi
2 Cami Çınlama Süresi Tahribi
3 Hoparlörlerin Teknik Özellikleri
Bu bilgiler bize bir camide kaç adet hoparlör kullanmamıza yardımcı olacak parametrelerdir.
Bu üç madde ile camide ne istediğimizi de bilmemiz gerekir. Ses derken neyi kastettiğimizi nasıl bir ses kalitesi aradığımızı nelere önem vermemiz, karşımıza ne çıkacağını bilerek hesaplama yapmamız gerekecektir..
Camide her saf her seccade bölümüne aynı desibelde ve aynı frekansta ses kalitesini vermemiz çok önemlidir.  Yani caminin ortasında farklı bir değer, arkada farklı bir değer, ön tarafa  farklı ses değerleri olmamalıdır. Cami 100 kişilik ise herkesin kulağına gidecek desibel ve frekans aynı olmalıdır, bu durumun hoparlör adetleri ile ilişkisi olduğu unutulmamalıdır.
Ayrıca camide yansıma süresi yüksekse sesin netliğini ve anlaşılırlığını etkileyeceği bilinmeli bu yansımaları önlemek de hoparlörlerin adetleri ve yönlendirmesi ile ilişkisi bilinmelidir.
Sonuç olarak camide homojen ve anlaşılır bir ses kalitesi yakalamak için hesaplamaların ve formüllerin doğru bilinip doğru yerlere koyularak adetleri hakkında bilgi almış olacağız, yani özelliği itibari ile iki hoparlör le de bu degeri yakalayabiliriz veya sayı yı arttırarak da bu degerleri yakalayabiliriz. Tamamen hoparlörlerin teknik özelliklerini ve caminin mimari özelliklerini bilmemiz ile bu aplikasyon saglanmış olacaktır.
Kesinlikle dalında deneyimli firmalar ile irtibat kurarak bu işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederim aksi durumda hedeflenen kaliteye ulaşmak hayalcilik olacaktır.

MikrofonunUzaklığı Ne Olmalıdır ?

Mikrofon ses alıcı birimi olarak açıklanır ve bir çok çeşidi vardır, her çeşidin ise farklı özellikler ile kuşatılmıştır, kaliteli mikrofon uzaktan çeker gibi bir durum söz konusu değildir, tüm enstrumanların olduğu gibi insan konuşmasınında mikrofonu farklıdır.

Bunu bir örnek ile açıklayalım; mesala bir sahnede davul mikrofonu ile zil mikrofonları farklı üretildiği gibi, biz daha çok vokal mikrofon yani insan ses frekansındaki etkinliği ile bu mikrofonu seçeriz, mikrofon özellikleri ile kalitesini tartıştırmamak gerekecektir.
Gelelim konumuza, daha çok günümüzde mikrofon ile ağzımız arasındaki mesafenin 5 cm, 15 cm, 25 cm olmalıdır gibi söylemlere, acaba hangisi doğru.
Bu mesafelerin kesinlikle hesaplanmış sabit bir mesafesi yoktur.
Bir çok parametreyi bilmek gerekmektedir, konuşmacının ses tonu ve gücü, hoparlör konum ve özellikleri, mikrofonun hassasiyeti, mikserin kazan ayarları ki ses mikserini ayarlayan kişinin duruma etkisi bu mesafeyi tamamen değiştirebilen faktörlerdir.
Mihrap ve kürsüde sesin uzaktan çekmesi istenirken müzizyenlikte ise ağza yapışık sıfır mesafesi tercih edilir, daha pes sesler güçlü bir saund elde etmenin tek yoludur yakın mesafe.
Bu mikrofon mesafesini en iyi okuyucu ve kulak ile belirlenir yani ortamdaki sesi kulağımız ile dinleyip ses kalitesinin ve güçünün durumuna göre belirlemek en iyi sonucu verecektir, bu dinleme için ise okuyucuya yönelmiş monitör hoparlörün önemi çok büyüktür, bu monitör hoparlör sayedinde sesin hangi sınırlarda

Distorsiyona uğradığını ve şiddetini bellirlemede etkin rol oynayacağı ve mesafe konusunda bize yol göstereceği gerçeğini unutmamak gerekir.

Güvendiğiniz işini bildiginiz referansı olan firmalar ile irtibat kurmanızı tavsiye ederim, iş çok ciddiyse bu bölüm mezunu ses mühendisleri ile de irtibat kurabilirsiniz şimdiden kolaylıklar dilerim..

 

1.608 görüntülenme