Kullandığımız Ürünler Ve Uygulamaları

Kullandığımız Ürünler Ve Uygulamaları

Erbim Elektronik olarak, kullandığımız ürün çeşitlerini uygulamalı olarak sizlere sunacağız. Öncelikle bilinmesi gereken önemli bilgi şudur ki; cami ses sistemi kurarken kullanılan cami içi hoparlör ( main hoparlör ) referans hoparlör , monitor hoparlör markaları kadar kurulan sistemin akustik hesaplamaları, cami yapısına göre ses dizaynı çok önemlidir.

CAMİ İÇİ HOPARLÖR (Main Hoparlör)
Cami içinde kullanılan hoparlörler ve uygulamaları

ARP 150 Özel olarak endrustiyel hoparlör olarak akustik sorunu olan camiler için üretilmiş, yansımaları ve rezolans etkisi altında kalan uğultuları minimize ederek daha anlaşılır ve net bir akıcılık sunar, Küçük ve esnetik yapısı ile görüntü kirliliğini ortadan kaldırır, modern mimarilere ve tarihi camiler için son derece uygundur, boyutuna göre oldukça güçlü ve sağlam yapıya sahiptir.
Son zamanlarda birçok akustik problemli hacimlerde üstün bir performans sunarak kullananların gözdesi durumundadır. Ortalama 30 metre kareye 1 adet olarak tasarlanır, 1 hoparlör 50 kişiye rahatlıkla yetebilmektedir.
Ses frekans aralığı insan sesine en yakın hoparlörlerden bir tanesidir.
Ses polarizasyon 45 derece ile el feneri mantığı ile yönlendirilen bölgeyi kuşatır.
Oynar başlı ayak yapısı ile ses dalgalarını yönlendirme imkanı sunar.


Cami İçi Hoparlörlerin (Main Hoparlör) Tüm Uygulamalarını Görmek İçin Tıklayın

MONİTÖR HOPARLÖR
Cami Ses Sistemi İçin Monitör Hoparlör

Cami için monitor hoparlör genel itibari ile okuyucuların kendi seslerini daha etkili almaları için tasarlanmış. Özellikle mihraba yakın bir şekilde kullanımı uygun görülmüştür. Okuyucu kendi sesini bu hoparlörlerden direk alarak konsantrasyonunu üst seviyeye rahatlıkla çıkarabilmektedir.
Ayrıca müezzinliğe de yerleştirilen monitör hoparlör müezzinin sesinin kontrol altında tutmasını hali ile aşırı seste cemaatin yüksek sese maruz kalmasını önlemektedir.
Cami  Monitör hoparlöründeki önemli bir husus ise Arp 150 cami içi hoparlörler ile son derece uyumludur ve gayet güzel ve naturel bir ses sunarmaktadır.

Monitör Hoparlör Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız

REFERANS HOPARLÖR
Camilerde Kullanılan Referans Hoparlörler

Referans hoparlörler Camilerde özellikle mihrabın sağ ve soluna cemaate bakacak şekilde yerleştirilir.Referans Hoparlörler Cami Ses Sistemi için son derece önemli yer tutmaktadır. Cami dolduğunda mevcut ses sistemindeki kaybı telafi eder cami boş ve dolu iken aynı ses performansını sağlar. Ayrıca referans hoparlörleri camide yapılan özel programlarda mevlüthanların güçlü sesini kolaylıkla icra etmesine imkan sunar.

 

Referans Hoparlör ile İlgili Diğer Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız

Kürsü Mikrofonu
Camiler İçersinde Kullandığımız Kürsü Mikrofonu

Cami Kürsü Mikrofonları konuşmacıya mikrofon ile arasındaki mesafeyi üst seviyeye çıkararak daha rahat konuşma imkanı sağlar, ışıklı gösterge ile aktif durumda olduğunu belirtir.

Mihrap - Yaka Mikrofonu
Camilerde Kullandığımız Mihrap - Yaka Mikrofonu

Yaka mikrofonu yakaya takılarak mihrapta hareketli olan imamın kıyamda rüküde ve secdede aynı oranda almasından dolayı tercih sebebidir. Cami yaka mikrofonları ( Mihrap Mikrofonları ) Pilli ve 48V ile de çalışabilir.
Ayrıca hetset kafa mikrofonları da tercih sebebi yanlız kullanım pratikliği olmaması tercihen pasif kalmaktadır.

 

Mihrap Ayaklı Mikrofon
Cami Mihrap Ayaklı Mikrofon

Mihrap için hem kıyamda hem rüküde kullanılan Ayancık üzeri çift mikrofon olarak tasarlanmıştır. Kullanımı için gayet yüksek ses gücüne ihtiyaç duyulur,okuyucu sesinin kuvvetli olması şartı aranır.

Mimber Mikrofon
Cami Mimber Mikrofon

Mimberde kullanılan mikrofon uzanabilir ayak üzerinde ve istenilen yöne spiralli olması ile rahatlıkla yönlendirilebilir. Mimber mikrofonlarının ses çekimi gayet güzel ve dinamik bir geçirgenliği sahiptir.

Müezzin Mikrofonu
Müezzinlik İçin Kullanılması En Uygun Mikrofonlar

Müezzin Mikrofonu tamamen tercihe ve okuyucunun ses tonu ve gücüyle ilgilidir, bazen çok kaliteli mikrofonlar uygun mikrofonlar kadar etkili olmayabilir. Kurulan cami ses sisteminde muezzin mikrofonu ters edilip karar verilmelidir.

Avlu Hoparlörü
Cami Avullarında Kullanulan Hoparlörler

Cami Avlu bahçe ve musalla bölgesinde kullanılan hoparlör de aranması gereken özellikler öncelikle Dış ortamda olacağından yağmur ve suya dayanıklı olmalı, ayrıca her hava koşulunda sesi net ve gür olmalı.
Cami Avlu Hoplarlörleri genelde kâğıt hoparlör tercih edilmeli ki, sesin çevredeki ilgisiz kişilerce duyulması değil bahçe içerisinde ki ilgili kişilerde sonlanması sağlanmalı. Sesi rahatsız edici tonda olmamalı dır.

Avlu Hoparlör ile İlgili Tüm Çalışmaları Görmek İçin Tıklayınız

7.886 görüntülenme