tren
tren

Mahmut Esad Coşan Cami Sivas

Mahmut Esad Coşan Cami Sivas

Mahmut Esad Coşan Cami Sivas

Sivas merkezde bulunan külliye şeklindeki Mahmut Esad Coşan caminin ses sistemini yenileme projesini alarak işe başladık.
Camide mevcut bir ses sistemi olmasına rağmen gerekli ses kalitesini ve sesin anlaşılır olmaması sistemin yenilenmesine sebep oldu.
Mevcutta kullanılan sistemin hoparlör baglantıları 100V trafolu sisteme göre dizayn edilmiş power ler Trafolu fakat istenilen güç ve netlik trafolu sistemlerde pek mümkün olmayacagından sistemin trafosuz 4 ohm prensibine çevirerek ses kalitesini anlaşırlılıgı daha üst sınıflara çıkarmış olduk.
Bilindiği üzere anons sistemleri trafolu sistemlerdir fakat eğlence yerleri ve canlı performans lar trafosuz sisteme göre dizayn edilmektedir, daha üst ses kalitesi natural saund için trafosuz sistemler tercih edilir, bizlerde camilerde daha akıcı ses için sistemi trafosuz 4 ohm prensibine göre dizayn ettik.
Caminin ses sistemi projesinin çizimi ve uygulamalarını proje üzerinde detaylandırarak cami içinde beklenecek ses gücünü tasarlayarak uygulamaya koyduk , hoparlör açılarına göre adetlerini ve power güçlerini belirledik, okuyucuların kendi seslerini duymaları için Yamaha NSAW 592 monitör hoparlör kullandık cemaate yönlendirilen hoparlörler ise ARP 150 ler ile sağladık .
Sistemin performansından gayet memnun kalan görevliler, eski ses sistemi ile mukayese edilmeyecek kaliteye ulaştığını beyan ettiler, Sivas’ımıza hayırlı olsun

258 görüntülenme