tren
tren

Mehmet Akif Ersoy Cami / Trabzon

Mehmet Akif Ersoy Cami / Trabzon

Trabzon’da yapımı 21 yıl süren ve 2005’te tamamlanan Mehmet Akif Ersoy Camisi, 7 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük camileri arasında yer alıyor.

Aa muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentin Bahçecik Mahallesi’nde 4,5 dönüm üzerinde 2 bin 600 metrekare alana kurulu Mehmet Akif Ersoy Camii’si için hazırlıklar, 1979 yılında başladı. Cami, hayırseverlerin maddi ve manevi desteğiyle 21 yılda tamamlanarak 30 Ekim 2005’te ibadete açıldı.
Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş Türk mimarisinin özelliklerinin harmanlanarak kullanıldığı camide, 100 tonu aşkın kurşunla kaplı toplam 52 kubbe bulunuyor. 5 kapıdan girilebilen caminin 4 ana kolonunun üzerindeki boşluklara, akustiği sağlamak üzere çömlekler konulduğu, bunun da Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenilerek gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Kapalı alanda aynı anda 7 bin kişinin ibadet yapabildiği cami, Türkiye’nin de en büyük camileri arasında yer alıyor.
Morgu, gasilhanesi, jeneratör ve kalorifer daireleri, şadırvanları, tuvaletleri ve önünde namazdan çıkan cemaatin sohbet edip, içeceğini yudumlayabileceği bahçesi bulunan camide, ağırlığı yaklaşık 2 tonu, çapı ise 27 metreyi bulan 183 lambalı avize yer alıyor. Bu caminin ses sistemi cami hacim akustiği ölçümleri sonucunda profesyonel cihazlar ile erbimelektronik tarafından kurulumu sağlanmıştır.
Trabzon’a gelen devlet büyüklerinin de ilgi göstererek özellikle cuma namazlarında tercih ettikleri İstiklal Marşı şairinin ismini taşıyan cami, kandil gecelerinde dış kısmına konulan halı ve seccadelerle yaklaşık 10 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlıyor.
7.178 görüntülenme